Pécs, Megyeháza
A pécsi Megyeháza épületét ábrázoló kép.
A termék aranyozott felületre történő nyomtatással készül. Elegáns megjelenését a bézs színű paszpartu és az első osztályú fa képkeret is biztosítja. Felhelyezése a hátoldali fali akasztóval történik. Védelméről a könnyen eltávolítható átlátszó zsugorfólia gondoskodik. Előlapján az aranyozást igazoló jelzés, hátlapján pedig az aranyozást igazoló bizonylat látható.
Pécs, Megyeháza
Pécs jellegzetes épülete a Megyeháza. A Széchenyi tér nyugati oldalán emelkedik a három emeletes épület négy utcára néző tömbje. A Központi Takarékpénztár megrendelésére, Korb Flóris és Giergl Kálmán tervei alapján 1898-ra készült el, és az elkövetkező időkben többféle célt is szolgált.
A földszint nagy tükörablakos helyiségeit kezdetben a Royal kávéház bérelte. 1935-ben az emeleten a pécsi dandárparancsnokság működött, 1950-től pedig a Baranya megyei Tanács vette birtokába. Napjainkban ismét a Baranya megyei Önkormányzat székhelye.
Az épület Zsolnay kerámiával gazdagon díszített. A felső szint falmezőiben a takarékosság jelképeiként színes kerámiából, díszes keretbe foglalt virágfüzérek között méhkast, illetve vázában virágcsokrot láthatunk. Színes kerámia burkolja a tetőt és a hegyes tornyú, pártázatos kupolát is. Mindez jellemző példája a XIX. századvégi pécsi középületek, valamint a módos polgárházak díszítésére, amelyhez a Zsolnay gyár kitűnő minőségű, időtálló termékeit használhatták fel.
A főhomlokzaton Zsolnay kerámiából készült számsor hirdeti a befejezett építkezés évszámát. A keretbe foglalt táblát a két szélén koszorú határolja, közepében egy-egy méhecskével. A római számokkal írt 1898-as év maitól eltérő írásmódját többen hibásnak vélik. Az „MDCCCLXLVIII” számsor helyes olvasata a következő: MDCCCL (1850) valamint XL (40) és VIII (8) egyenlő 1850+40+8, azaz 1898.
Forrás: www.iranypecs.hu
További információ
Kép méretek: M (6×4 cm), L (9×7 cm)
Keret méretek: 14×12 cm GA, 18×16 cm IN, 20×16 cm GA, 23×19 cm IN